Vertikutace travnatých ploch Olomoucký kraj: Olomouc, Uničov, Šternberk, Prostějov, Litovel

Součástí odborné údržby travnatých ploch je provádění pravidelné vertikutace.

Odumřelé části rostlin, zbytky posečené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva může být i několik centimetrů silná a zabraňuje pronikání vody a živin do půdy.

Dále tato nepropustná vrstva způsobuje mělké zakořenění trávníku, kdy kořenový systém nezarůstá do hlubší vrstvy v půdě, ale zarůstá do travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, tvoří se místa s řídkým zárůstem a dochází k usazování plevele, který trvale vytlačuje trávník. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění.

K zajištění zdravého a silného trávníku je nutné odstraňování travní plsti pomocí vertikutátoru.

Vhodná doba pro první vertikutaci je v období března a dubna a druhé vertikutační období je v srpnu a září. Vždy ale záleží na klimatických podmínkách.

Po vertikutaci trávní plochy vypadají poničeně, ale není se čeho obávat. Následkem zlepšené látkové výměny, hnojení a případně dosetí se po krátké době trávník opět posílí a zahustí.

Neodbornou vertikutací může dojít k nevratnému poničení trávníků. Pokud si nejste jisti správným provedením vertikutace, tak nás neváhejte kontaktovat.

Máte zájem o vertikutace trávy? Chcete poradit?
Kontaktujte nás a my za vámi zdarma přijedeme.